top of page
הקלטה ותמלול

 הקלטה ותמלול טיפים

סוגי הקלטה ותמלול, טיפים למקליט המתחיל ומדוע לא כדאי להשתמש בתוכנות תמלול אוטומטיות?

 

אנחנו חיים בעידן מעט פרנואידי, עידן שבו האמון בין אנשים ובין אנשים לנותני שירותים מוטל בספק, והצורך לבצע הקלטה ותמלול לאותן שיחות נמצא במגמת עלייה מתמדת.

זה קורה בישיבות חשובות, בפגישות, זה קורה כאשר אנחנו חושבים שאנחנו זכאים לשירות מסוים אך הוא נבצר מעימנו, ויש עוד שפע של מצבים שבהם תמלול והקלטה הופכים חיוניים. במקרים שכאלו, חשוב מאוד להבין במה כרוכה כל הקלטה ובמה כרוך כל תמלול, מה ההבדלים בין הסוגים השונים של הקלטה ותמלול, ומי מוסמך לבצע אותם.

 

תמלול ישיבות 

תמלול מסוג זה אמור לשקף עד כמה שניתן את כל מה שהתרחש בישיבה, בבוררות, בישיבת בית משפט או כל ישיבה אחרת, ותכליתו, לייצר פרוטוקול מסודר, קריא וברור לכל מי שקורא אותו. כדי ליצר תמלול פרוטוקול איכותי וחשוב מן הסוג הזה, נדרשת יד מקצועית, רק תמלילנים ותמלילניות שעברו הכשרה מקצועית ומקיפה יכולים לבצע עבודה מורכבת זו על הצד הטוב ביותר ולבצע תמלול מקצועי.

 

תמלול שיחות, הרצאות או פגישות פרטיות 

תמלול קבצי שמע מסוג זה, אף הוא דורש מקצועיות, ניסיון וידע רב. בתמלול מסוג זה נדרש דיוק אופטימאלי של תוכן ההקלטה. יש לרשום כל מילה שנאמרת וכל קול שנשמע, אפילו אם הוא ברקע. במקרה זה התמלול חייב להיות נאמן במאת האחוזים לנשמע. הסיבה לכך טמונה בעובדה שפעמים רבות תמלול פרטי נועד לשמש ראיה בבית המשפט. בדיוק מסיבה זו במקרים של תמלול הקלטה פרטית, לא רק איכות התמלול חשובה, והיא חשובה מאוד, כי אם גם הדיסקרטיות והסודיות של מבצע העבודה – היא בבחינת הכרח

 

טיפים למקליט המתחיל:

על מנת להוציא תמלול איכותי, נדרשת הקלטה טובה. הדרך להשיג הקלטה כזו היא על ידי שמירה על כמה עקרונות עיקריים: 

* מומלץ להקליט על ווליום בינוני – לא גבוה מדי ולא נמוך מדי.

* כדאי לציין לפני ההקלטה ובסופה מי הוקלט, תאריך ההקלטה ואת שעת ההקלטה.

* חשוב לתת לבני השיח להתבטא בחופשיות, מבלי להפריע להם או להיכנס לדבריהם.

חשוב להכיר את חוק האזנת סתר תשל"ט-1979. למאמר בנושא טיפים להגשת תמליל הקלטה לבית המשפט לחץ כאן.

 

תוכנות לתמלול אוטומטי:

לאחרונה נשאלנו לגבי תוכנות מסויימות הקיימות בשוק שנועדו לתמלל הקלטות באופן אוטומטי, לאחר בדיקה מול משווקי התוכנות, מהר מאוד התברר לנו כי ישנן בעיות רבות כאשר יש יותר מדובר אחד שמוקלט. התוכנה שעובדת על זיהוי קולי מתקשה לזהות יותר מדובר אחד ובטח שיותר מ2 דוברים ומתקשה עוד יותר כאשר הדוברים נכנסים זה לדבריו של זה. בדיוק כמו תוכנות לתרגום שקיימות בצורה חינמית באינטרנט, הן דבר מעולה כאשר מדובר בצורך פשוט, חובבני ויום יומי לתרגום מילה או משפט לצורך קריאה שוטפת של ספר או כתבה אך לא יכולות לשמש תחליף לתרגום מקצועי לכתיבת מאמר אקדמי שיקבע את עתידנו המקצועי. בדיוק באותו האופן לא מומלץ לסמוך על תוכנות מסוג זה, כאשר נצטרך להשתמש בהקלטת ישיבה חשובה לכתיבת פרוטוקול חברה או בוררות, או כשנצטרך לתמלל שיחה לצרכי הגשת תמליל שיחה כראיה בבית משפט. 
חברת תמלול מקצועית תדע לנהל סדר דוברים מסודר על מנת לזהות כל דובר ודובר בזמן ההקלטה ולאחר מכן בזמן התמלול, ותדע להעניק לכם את השקט הנפשי כאשר ביחד עם התמליל הכתוב תקבלו גם את חוות הדעת המתבקשת על פי חוק.

 

טיפים לבחירת שירותי תמלול מקצועיים: 

* בחרו רק חברה שיש לה תמלילנים מקצועיים שעברו הכשרה מתאימה.

* בחרו רק חברת תמלול שיש לה ניסיון, מוניטין וותק.

* וודאו כי החברה שבחרתם בה מחויבת לשמירה על סודיות, וכי התמלול שלכם לא ייפול לידיים הלא נכונות.
*וודאו כי החברה מספקת עם כל תמלול חוות דעת מומחה כחוק.
* לפני שאתם עומדים לבצע הקלטות, וודאו שאתם מקבלים ייעוץ כיצד לעשות זאת בצורה הנכונה ביותר.

* בקשו לראות המלצות!


תמיד לשירותכם,

אלאד שירותי הקלטה ותמלול.

 

 

 

 

צרו עמנו קשר לקבלת פרטים על אופי העבודה והצעת מחיר אטרקטיבית

*לא יעשה שימוש בפרטים אלה מלבד מתן מענה לבקשת הלקוח, לא יועבר מידע לגורם צד שלישי

bottom of page