top of page

הגשת תמליל הקלטה לבית

המשפט

 

 

כיצד נדאג להגיש את ההקלטה בצורה נכונה כדי לצמצם סיכון שתיפסל כראיה? מהם הכללים ומהם הטיפים להגשת תמליל הקלטות לבית משפט?

כדאי לזכור כי גם אם אנו בטוחים כי הצדק עמנו, מערכת המשפט מונעת על ידי הוכחת הצדק. הקלטת שיחה במיקרים רבים עשויה להיות ההבדל בין ראיה מנצחת לאכזבה קשה. אך להקליט את התוכן הנכון אם כי זה רצוי ונחוץ, זה לא מספיק.
לפני שבית המשפט יבחן את תוכן ההקלטה, הוא יבחן האם ההקלטה עומדת
בחוק האזנות הסתר תשל"ט 1979.

 

אז מה אומר החוק? 
החוק מגדיר האזנת סתר ככזו שנעשתה בלי שאף אחד מהנוכחים בשיחה המוקלטת לא ידע על קיומה. במקרה כזה העונש המקסימלי בחוק הוא 60 חודשי מאסר.

 

אם כך מתי ההקלטה חוקית?

החוק הגדיר מקרים מסויימים בהם מותר להאזין לשיחה ללא ידיעת המשתתפים בשיחה, במידה ויש צורך לבצע האזנות סתר במקרים שקשורים בבטחון המדינה. במקרה כזה ידרש אישור משר הביטחון או ראש הממשלה בלבד.

במקרים שבהם יש לבצע האזנת סתר בגלל חשד לפלילים, בהם הצד המקליט הוא המשטרה או גופי חקירה אחרים כמו הרשות לניירות ערך או הרשות להגבלים עסקיים, במקרים כאלה יש צורך באישור שופט בית משפט מחוזי. הנימוקים לבקשת אישור כזה צריכים להיות למטרת מניעת פשע או גילוי של כזה בדיעבד. כדי לבצע הקלטת שיחה ולא לעבור על החוק, אחד מהצדדים שמשתתפים בשיחה חייב להיות מודע להקלטה, מה שאומר שאם המקליט הוא אחד מהצדדים שמשתתפים בשיחה, החוק מאפשר לו לבצע את ההקלטה.

כאמור שיחות שהוקלטו ללא ידיעת אחד הצדדים לא חוקיות, ועל כן לא קבילות בבית משפט, לכן חשוב לוודא שההקלטה שברצונכם לבצע, חוקית ותאפשר לכם שימוש בחומרים שתשיגו. 

אך להיות נוכח בשיחההכרחי אך לא מספיק, על מגיש הראיה מוטלת חובת הוכחת קבילות הראיה, המשמעות היא, שעל מנת להציג את הקלטת הסתר בבית המשפט כראיה, יש לעמוד בעוד מספר תנאים:

 

1. המכשיר בו הוקלטה השיחה חייב להיות תקין.

2. מי שטיפל בהקלטה, ידע מה הוא עושה.
3. ההקלטה נכונה ומהימנה.

4. לא התבצעה כל מניפולציה כמו עריכה, השמטה או הוספה להקלטה.

5. כל הדוברים בהקלטה מזוהים.

6. הדברים בהקלטה נאמרו מרצון ולא נעשה דיבוב.

7. הפלט חייב להיות תואם לקלט המקורי.
 

עכשיו כשההקלטה קבילה וחוקית, ולאחר שעמדתם בתנאי הסף הנ"ל, יש לזכור כי לא את ההקלטה מציגים בבית המשפט, אלא את תמליל השיחה, תוכן המלל הכתוב שאותו יש להגיש ביחד עם ההקלטה עצמה.
גם תמליל השיחה חייב לעמוד במספר תנאים על מנת שיהיה קביל בבית המשפט:

 

1.לתמליל יש לצרף חוות דעת מקצועית המעידה על האותנטיות מקור ותוכן ההקלטה ובעצם על מקצועיות התמלול.

2. יש לציין כמה שיותר פרטים על ההקלטה על גבי התמליל (שמות הדוברים, תאריך הקלטה, שעת הקלטה, אמצעי הקלטה...)

3. דיוק מוחלט ללא פשרות. אין מקום לניחושים, כאשר משהו לא ברור יש לכתוב "לא ברור" ולא לנחש.

4. בדיוק כפי שאסור לערוך את ההקלטה חל איסור על עריכת התמליל.

5.על התמליל להיות ממוספר (שורות ועמודים).

 

עכשיו כאתם יודעים מה לעשות עם ההקלטה שברשותכם, ומבינים את החשיבות הרבה לרגישות ולמקצועיות שיש להעניק לטיפול בה, הנה עוד מספר טיפים והמלצות לשימוש נכון בתמליל ההקלטה שברשותכם:

 

1. השתמשו במספרי השורות והעמודים כדי להפנות לחלקים הרלבנטיים בתמליל, אל תתנו לשופט לחפש את החלקים המשמעותיים בתמליל, הצביעו לו עליהם. 

2. אל תשכחו כי ברגע שהגשתם את התמליל, גם הצד השני מקבל אותו וזכאי להשתמש בו ובהקלטה שברשותכם. לכן חישבו, בידקו היטב, האם היתרונות עולים על החסונות שההקלטה מעלה? 

3. אם אתם מגישים תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, זיכרו כי בית משפט זה אינו כפוף לסדרי דין ולכן ישנה אפשרות כי שופט בבית משפט זה יקבל הקלטות גם ללא תמלול או ללא תמלול על פי התנאים שהוזכרו כאן. אך תמיד כדאי להיות מוכנים.

4. תמלול הקלטה הוא מקצוע לכל דבר ולכן מומלץ להשתמש בחברות תמלול מקצועיות לתמלול ההקלטות שברשותכם, חשיבות הדיוק בתמלול גבוהה ביותר וכל טעות עלולה להביא לפסילת הראיה. כמוכן חברות תמלול מקצועיות מספקות גם את חוות הדעת המעידה על האותנטיות של התמליל וההקלטה, אותה חייבים לצרף בהגשת התמליל על פי חוק.

5. זכרו להגיש את החשבונית בעבור שירותי תמלול ההקלטה, כהוצאה לטובת תביעת ההוצאות. 

6. לחצו כדי לקרוא את חוק האזנות הסתר התשל"ט 1979

 

הגעה לבית המשפט היא לא חוויה נעימה ורצוי להימנע ממנה, אך אם נגזר עלינו להגיע למעמד זה, כדאי להגיע מוכנים עד כמה שאפשר. 

אנחנו באלאד שירותי הקלטות פה כדי להוריד לכם את הדאגה המקצועית מהראש. דעו כי אתם בידים טובות, תקבלו יחס חם ואת השירות הטוב ביותר עם מקצועיות וניסיון של כ 30 שנה במקצוע והאמינו כי הצדק יצא לאור. 

תמיד לשירותכם, 

 

אלאד שירותי הקלטות בע"מ

 

 

תמליל לבית משפט
צרו עמנו קשר לקבלת פרטים על אופי העבודה והצעת מחיר אטרקטיבית
 

*לא יעשה שימוש בפרטים אלה מלבד מתן מענה לבקשת הלקוח וכמו כן לא יועבר מידע לגורם צד שלישי

bottom of page